1988 Australian National Band Championships

Bankstown, New South Wales

A Grade Brass Tenderkist Wanganui, New Zealand
B Grade Brass Telecom Hamilton, New Zealand
C Grade Brass Te Awamutu Municipal, New Zealand
D Grade Brass Warringah Brass, NSW
Junior A Grade Brass Willoughby Municipal, NSW
Junior B Grade Brass Newcastle PCYC, NSW
A Grade Concert South Australian CAE, SA
B Grade Concert Geelong Concert, VIC
Junior A Grade Concert Lane Cove City, NSW
Junior B Grade Concert Belconnen Musicians, ACT
Open Quartet Blacktown City, NSW
Open Soprano Brent Hoy, New Zealand
Open Bb Cornet Trevor Bremner, New Zealand
Open Trumpet Kevin Jarrett, New Zealand
Open Flugel Horn Mark Coleman, NSW
Open Tenor Horn David Callaghan, NSW
Open French Horn Mathias Rogola-Koczorowski, NSW
Open Baritone Allan McKenzie, New Zealand
Open Euphonium John Saunders, NSW
Open Tenor Trombone Ross, McGavin, New Zealand
Open Bass Trombone Sigmund Sokolowski, VIC
Open EEb Bass Julie Bird, TAS
Open BBb Bass Peter Ballentyne, New Zealand
Open Champion of Champions Ross McGavin, New Zealand
Open Piccolo/Flute Heather Stewart, NSW
Open Clarinet Robert Gardner, ACT
Open Oboe Peter Duggan, ACT
Open Saxophone Arthur Rees, NSW
Open Bassoon not contested
Open Side Drum Richard Gleeson, NSW
Open Tuned Percussion Richard Gleeson, NSW
Open Timpani Anthony Brahe, NSW
Junior Quartet Tenderkist Wanganui, New Zealand
Junior Soprano Jeffrey Barnsley, NSW
Junior Bb Cornet Kevin Hickman, New Zealand
Junior Trumpet Linda Clifford, NSW
Junior Flugel Horn Thomas Walker, QLD
Junior Tenor Horn Megan Garrett, New Zealand
Junior French Horn Matthew Coorey, NSW
Junior Baritone Mark Sader, NSW
Junior Euphonium Tara Fermor, NSW
Junior Tenor Trombone Emma Read, VIC
Junior Bass Trombone Justin Kearin, NSW
Junior EEb Bass John Warren, SA
Junior BBb Bass Richard Everett, NSW
Junior Champion of Champions Mark Sadeer, NSW
Junior Piccolo/Flute Karen Lembka, NSW
Junior Clarinet Diana Springford, NSW
Junior Oboe Margaret Dunn, NSW
Junior Saxophone Evette Camroux, NSW
Junior Bassoon Trent Webb, NSW
Junior Side Drum Nik Reith, NSW
Junior Tuned Percussion Craig Thorne, New Zealand
Junior Timpani Luke Robinson, NSW