1992 Australian National Band Championships

Sydney, New South Wales

A Grade Brass Kensington and Norwood, SA
B Grade Brass Waratah-Mayfield, NSW
C Grade Brass Warringah Brass, NSW
D Grade Brass Narrabri Shire, NSW
Junior A Grade Brass Willoughby City, NSW
Junior B Grade Brass St. Mary's District, NSW
Junior C Grade Brass Warringah Youth, NSW
A Grade Concert Elder Conservatorium, SA
B Grade Concert City of Brighton, SA
C Grade Concert City of Newcastle Junior, NSW
Junior A Grade Concert Geelong Concert, VIC
Junior B Grade Concert St Patrick's College, NSW
Junior C Grade Concert North Sydney Girls High, NSW
Open Quartet not contested
Open Soprano Alan Fancourt, VIC
Open Bb Cornet Gregory Fisher, NSW
Open Trumpet Jason Mears, VIC
Open Flugel Horn Randall Long, NSW
Open Tenor Horn Murray Bothwick, New Zealand
Open French Horn Graham Nichols, NSW
Open Baritone John Kelly, VIC
Open Euphonium Mark Howcroft, NSW
Open Tenor Trombone David Markham, NSW
Open Bass Trombone Michael Forsyth, NSW
Open EEb Bass Tim Weal, NSW
Open BBb Bass Matthew Pankhurst, NSW
Open Champion of Champions Murray Bothwick, New Zealand
Open Piccolo/Flute Beth Moloney, NSW
Open Clarinet Vincent Lee, NSW
Open Oboe Rhonda Jones, NSW
Open Alto Saxophone Mark Saxon, SA
Open Tenor Saxophone Anthony Therkildsen, NSW
Open Bassoon Simon Curnow, SA
Open Woodwind Champion of Champions Beth Moloney, NSW
Open Snare Drum Luke McAvenna, NSW
Open Xylophone Stephen Clifford, NSW
Open Timpani Tyson Muenchow, SA
Open Multi Percussion not contested
Open Champion Percussionist Stephen Clifford, NSW
Junior Quartet Sutherland Shire Silver, NSW
Junior Soprano Marcus Salone, NSW
Junior Bb Cornet Luoise Hunter, NSW
Junior Trumpet Jeffrey Mead, NSW
Junior Flugel Horn Jason Katsikaris, NSW
Junior Tenor Horn Trudi Enks, NSW
Junior French Horn Chris Hunt, NSW
Junior Baritone Steven Mead, NSW
Junior Euphonium Danny Alexander, NSW
Junior Tenor Trombone Adam Mason, NSW
Junior Bass Trombone Richard Breen, VIC
Junior EEb Bass Robert Breen, VIC
Junior BBb Bass Matthew McMartin, NSW
Junior Champion of Champions Danny Alexander, NSW
Junior Piccolo/Flute Kathryn Evans, NSW
Junior Clarinet Catherine Threlfall, NSW
Junior Oboe Rhonda Jones, NSW
Junior Alto Saxophone Mark Saxon, SA
Junior Tenor Saxophone Anton Therkildsen, NSW
Junior Bassoon Cassie Morgan, NSW
Junior Woodwind Champion of Champions Kathryn Evans, NSW
Junior Snare Drum Duane Boserio, NSW
Junior Xylophone Duane Boserio, NSW
Junior Timpani Andrew Weatherall, NSW
Junior Multi-Percussion not contested
Junior Champion Percussionist Duane Boserio, NSW