1997 Australian National Band Championships

Newcastle, New South Wales

A Grade Brass Foster Auckalnd Brass, New Zealand
B Grade Brass Nambour and Maroonchydore, NSW
C Grade Brass Eaglehawk Citizens, VIC
D Grade Brass Paramatta City, NSW
Junior A Grade Brass Willoughby City Junior, NSW
Junior B Grade Brass Parade College, VIC
Junior C Grade Brass Irrawang High School, NSW
A Grade Concert University of Newcastle Wind Orchestra, NSW
B Grade Concert Forrest High School, NSW
C Grade Concert Penrith Valley Concert, NSW
D Grade Concert St Pius X College, NSW
Junior A Grade Concert University of Newcastle, NSW
Junior B Grade Concert Mussellbrook Shire, NSW
Junior C Grade Concert Artamon Public School, NSW
Open Soprano David Wilks, NSW
Open Bb Cornet Michelle Stewart, NSW
Open Trumpet Anthony Rees, NSW
Open Flugel Horn Shane Hooten, QLD
Open Tenor Horn Jeffrey Markham, NSW
Open French Horn Nicole John, SA
Open Baritone Jennifer Jeffrey, QLD
Open Euphonium Joanne Eldridge, QLD
Open Tenor Trombone Darren Cole, TAS
Open Bass Trombone Colin Philpott, NSW
Open EEb Bass Steven Packer, NSW
Open BBb Bass John Szutko, QLD
Open Champion of Champions Michelle Stewart, NSW
Open Flute Bronwyn Moore, NSW
Open Clarinet Leane Walron
Open Oboe Rie Tumaru, NSW
Open Alto Saxophone David Dalliner, NSW
Open Tenor Saxophone not contested
Open Bassoon Ann Ross, NSW
Open Woodwind Champion of Champions not contested
Open Snare Drum Stephen Bremner, New Zealand
Open Xylophone Sharon Pfeiffer, SA
Open Timpani Stephen Bremner, New Zealand
Open Multi Percussion not contested
Open Champion Percussionist not contested
Junior Soprano Colin Clark, VIC
Junior Bb Cornet Christopher Willaims, QLD
Junior Trumpet Tony McArthur, NSW
Junior Flugel Horn Shannon Whitty, QLD
Junior Tenor Horn Emma Mottavelly, QLD
Junior French Horn Nicole John, SA
Junior Baritone Jennifer Jeffeey, QLD
Junior Euphonium Matthew Van Emmerick, VIC
Junior Tenor Trombone Adrian Parkinson, NSW
Junior Bass Trombone David Williams, QLD
Junior EEb Bass Louise Rankin, VIC
Junior BBb Bass Edward Andrew, NSW
Junior Champion of Champions Christopher Williams, QLD
Junior Flute Skim Robbed, NSW
Junior Clarinet Linda Aver, NSW
Junior Oboe Rie Tumaru, NSW
Junior Alto Saxophone David Russell, NSW
Junior Tenor Saxophone Nicholas Jeffries, NSW
Junior Bassoon not contested
Junior Woodwind Champion of Champions not contested
Junior Snare Drum Nathan Lee, NSW
Junior Xylophone Tim Close, NSW
Junior Timpani Cameron Sneddon, QLD
Junior Multi-Percussion not contested
Junior Champion Percussionist not contested